Mindig is sokat olvastam, voltak minden életkorban aktuális kedvencek, amiket többször is elolvastam.
Mégis, melyik könyv az, ami újra és újra magával ragadott, ami lebilincselt, elvarázsolt, s mindig találtam benne hozzám szóló mondatokat?
Ez a könyv nem más, mint Szabó Magda önéletrajzi ihletésű könyve : Az ajtó
Egy könyv akkor jó, ha újra és újra elolvasva mindig találsz benne olyan mondatokat, amiket eddig nem is vettél észre, de most hozzád szólnak.
Nekem ezt az élményt adta Szabó Magda könyve.
Az ajtó nem más, mint ami elválasztja Szabó Magda világát a házvezetőnő , Emerenc világától.
Emerenc és Magda két kemény asszony, akiket összehoz az élet, de nem is akárhogyan. Magda felkéri házvezető nőnek Emerencet, de ő nem mond azonnal igent, először leinformálja a családot. Érted? Ő informálja le a családot! Hol látsz ma ilyet?
” Ha valaki igazolja, hogy maguk milyenek, akkor szó lehet róla. Mert én nem mosom akárki szennyesét! ” mondja Magdának, amikor az megkeresi, hogy segítséget kérjen a ház vezetésében. Micsoda súlyos mondat ez! Tiszteletre méltó!
Hiszem azt, hogy bármilyen munkád van, azt lehet magas színvonalon és emelt fővel csinálni. Ezt teszi Emerenc is.
Emerenc 20 éve nem engedett be senkit a lakásába. Megvannak a rigolyái. Ez az egyik. Nem léphet be senki a lakásába. Vannak barátnői, de az ajtón ők sem léphetnek be.
A ház urát gazdának nevezi. Amikor a gazda a kórházba kerül, átveszi Magda felett az irányítást, megitatja valami itallal, s nem engedi vissza a kórházba. Elmeséli, miért fél a vihartól. Mindent tud a halálról, hisz két iker húgába belecsapott a villám, s Emerenc végig nézi, ahogy az édesanyja az ikrek helyén a két tuskót meglátja, ami maradt belőlük a villámcsapás után, akkor kútba ugrik, s ott hal meg. 10 perc alatt ekkora veszteség elviselhetetlen – egy átlagembernek. Emerenc azonban túléli mindezt, s megkeményítik a történtek.
Amikor a szüleimet 3 hónap alatt vesztettem el, akkor sok erőt adott ez a könyv. Mindent túl lehet élni. Igaz, engem is megkeményítettek a történtek.
Magda hazahoz egy kiskutyát, s a kutyának Emerenc lesz a gazdája. Neki fogad szót, őt szereti, hozzá húz a szíve. Bár a kutya fiú, Violának nevezi.
Egy alkalommal Emerenc szívességet kér Magdától. Azt szeretné, hogy a vendég, akit vár, azt higgye, Emerencet család veszi körül.
Emerenc áthoz mindent a vendég fogadásához, de a vendég nem érkezik meg. Emerenc csalódott, elveri Violát, annyira mérges.
Magda és Emerenc között kölcsönös tisztelet és barátság fejlődik ki, de érződik, hogy Emerenc irányítja a dolgokat. Kritizálja Magdát az Istenhitéért. Az ő istene ott van mindenhol. Viola lelkében, a virágokban, mindenütt.
A gazda ideges Emerenc húzásaitól. A kerti törpétől a szőnyegen, a lakásukhoz nem illő képektől, a porcelán kutyától. Magda szerint így fejezi ki a szeretetét.
“Minden férfi hülye” – állapítja meg Emerenc.
Emerenc végül megbetegszik…Magda meg Kossuth díjat kap. Magda végül vállalja Emerenc ápolását, de közben el kell mennie átvenni a Kossuth díjat. Magda a beszédében a legfőbb segítségének Szeredás Emerencet említi meg.
Emerenc végül kórházba kerül, s a lakásából mindent el kell égetni. A macskái elszöknek.
“Emerenc tiszta volt és kikezdhetetlen. A legjobb önmagunk, akik mindig is szerettünk volna lenni” – királynő. És én hagytam, hogy leleplezzék őt élete egyetlen meggyalázott pillanatában, Emerenc mostmár bármit mond, azt a kiáradó bűz és mocsok hiteltelenné teszi. Egy élet munkáját romboltuk szét. – vádolja magát Magda.
“Ha dob egy cupákot a parlamentben azt hiszi én is szolgálok mint Viola? Nyilatkozni azt nagyon tud, de ott lenni, amikor kellett volna…” – vádolja Magdát Emerenc, s Magda pontosan tudja, hogy igaza van.
Emerenc meg akart halni, s haragszik Magdára, hogy nem hagyta.
Viola sír és ugat, amikor Emerenc végül a kórházban meghal.
Ő szeretett és megmentett. Én szerettem és megöltem – mondja Grosszmann Évikének Magda.
A könyvből Szabó István rendezésében film is készült. Helen Mirren játszotta Emerencet, nem akárhogyan. Kimagasló rendezés, kimagasló alakítások.
S hogy mit is adott nekem ez a könyv?
Erőt, tartást a nehéz időkben, a bizonyosságot, hogy az ember nagyon sok fájdalmat kibír. Egyfajta istenhitet, hisz templomba nem járok, de ugyanazt gondolom Istenről, mint Emerenc. Kapaszkodót, hitet az emberekben. A szeretet erejét. Megnyugvást és hitet magamban.
Felemelt és megbékített önmagammal Emerenc, akinek nagyon határozott elképzelése volt az életről, a halálról, az élet értelméről.
A könyv valamelyik dobozom alján lapul, s alig várom, hogy újra olvashassam, majd ha újra lesz otthonom. Addig meg erőt merítek a filmből.
Helen Mirren Emerenc szerepében
A fotót a filmből vágtam ki.
A filmet itt nézheted meg, de javaslom, inkább kezdd a könyvvel.
https://www.youtube.com/watch?v=imdkPj-4DMs
Ili
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: