Rendesen elszúrtam a délelőttöt. Felmentem a KSH honlapjára, s kibújt belőlem a kutató közgazdász.
Amit az adatokban találtam, az minden várakozásomat felülmúlta.
A minap hallottam egy orvos szájából egy adatot: – a rendszerváltáskor 850 féle gyógyszer volt forgalomban Magyarországon, ma 20 000 ( HÚSZEZER!!)
Gondoltam, ha ilyen sok gyógyszer van már, az bizony meg kell látsszon a társadalom egészségügyi adataiban is, mert hát mégis csak sok-sok kutatás, sok-sok milliárd Ft, Dollár, Euró van emögött a húszezer gyógyszer mögött. Lássuk, mire is volt elég ez a pénz?
Lekértem megfelelő táblázatokat, s amit találtam, az felülmúlta a várakozásaimat.
Végül elkezdtem számolgatni – na nem túl bonyolult számításokat végeztem, csak megnéztem, hogy 1999 és 2015 közt a háziorvosi praxisokban szolgáltatott adatok alapján melyik betegség előfordulása csökkent, s melyiké nőtt.
Felragyogott az arcom, amikor 40 perc kutatás után találtam egy betegséget, melynek előfordulása a vizsgált időszakban csökkent. Ez volt a vakság és csökkentlátás, mely az 1999-es adathoz képest 2015-ben csak 33 % volt.
HURRÁ! Egyre tisztábban látunk?
Nézzük, mi a helyzet a többi kórsággal?
A prímet a pajzsmirigy rendellenességek viszik, melyek előfordulási gyakorisága 2015-ben az 1999-es állapotokhoz képest 641%-kal nőtt! Ezt követi a veseelégtelenség, 585 %-os növekedéssel, majd a köszvény következik a maga 566 %-os térhódításával.
Itt következett egy betegség, amiről én nem tudtam mi, de hát tudjuk, van nekünk egy barátunk…
A lipiademia a zsírvérűség – magas a vér zsírtartalma. Ez a betegség, a lipoprotein anyagcsere rendellenességgel együtt 495 %-kal nőtt.
A vér és vérképzőszervi betegségek növekedése 402 %-os volt.
Ezt követte a spondylophatia – ez a gerinc kopásainak összefoglaló elnevezése – 379 %-kal.
Az asthma 369 %-kal, míg a klf bélgyulladásos megbetegedések 331 %-kal nőttek.
A vashiányos anémia 315 %-os növekedést mutat, ezt követi a rák 247 %-os növekedéssel.
A sort záró betegségek:
diabetesz – 236 %
alzheimer 223 %
csontritkulás 196 %
magas vérnyomás 192 %
szívbetegségek 186 %
sclerosis multiplex 180 %
egyéb endokrin mirigy betegségek 173 %
májbetegségek 106 %
Persze nem tudtam megállni, hogy a gyerekek adataira ne pillantsak rá. Ez sem volt kevésbé megdöbbentő, de ez egy külön litánia.
Nos, neked mit üzen ez az adatsor?
Nekem hatalmas megerősítés volt abban, hogy a jól megválasztott életmód mekkora fegyver az egészségünk megőrzése szempontjából!
A pajzsmirigy rendellenességek mögött nagyon gyakran a hormonháztartás teljes felborulása áll, ami a rengeteg szervezetbe bevitt méreganyagnak köszönhető.
A veseelégtelenség kialakulásának utána olvashatsz te is.
Ha cukorbeteg, magas vérnyomásos, túlsúlyos, dohányzó , illetve 50 év feletti vagy, akkor a magas kockázati csoportba tartozol!
Kicsit utána kutattam a következő nagy veszélynek, a köszvénynek is.
A rizikófaktorok ismét az elhízás az alkoholfogyasztás a túlzott húsfogyasztás, a magas vérnyomás, a cukorbetegség, s bizonyos gyógyszerek mellékhatásai, pl. az Aszpiriné.
Találtam néhány oldalt, mely tanácsokat ad a betegségek megelőzésére, s a túlsúlytól való megszabadulást szinte mindegyik első helyen említi.
Nos, hatalmas visszaigazolás ez a munkám mellett! Csak a prevenció és a tudatos életmód a megoldás!
Forrás: eletforras.hu
Kommentek